RedDragon

Z Dracopedia

Red Dragon jest strategiczno/ekonomiczno/dyplomatyczną grą turową prowadzoną za pośrednictwem internetu (poprzez przeglądarkę WWW). Rozgrywka odbywa się w pradawnych czasach potężnych Dżinów, wojowniczych Goblinów, Krasnoludów, podstępnych Niziołków, zdradzieckich Br-ougów, obłudnych Ludzi, Elfów i Gnomów wciąż wierzących w potęgę swojej rasy, oraz niedawno powstałych, jak feniks z płomieni, Plemion Feniksa. Jest to świat pełen zniszczenia, ciągłych wojen, rozgrywek militarnych jak również politycznych zmagań, gdzie dawno przestało mieć znaczenie jakiej rasy jest twój wróg lub sojusznik - tu liczy się tylko przetrwanie.

Każdy gracz posiada codziennie pewien zapas tur, które może wykorzystać do rozwoju gospodarczego lub militarnego posiadanych włości. Sama gra jest niemal całkowicie pozbawiona grafiki. Nie odnajdzie tutaj także swojego powołania gracz lubiący szybką i dynamiczną akcję. Wszystkie potrzebne do rozgrywki informacje są przedstawione w postaci licznych tabel określających m.in.:

W świecie RD z początku rozgrywka polega wyłącznie na codziennym rozwoju swojej gospodarki, dokupowaniu ziemi (patrz: Akr) i budowaniu sprawnego systemu ekonomicznego. Z czasem coraz bardziej istotnym czynnikiem są prowadzone wojny, które stają się niemal jedynym opłacalnym źródłem powiększania posiadanych włości. Księstwo funkcjonujące sprawnie pod względem gospodarczym powinno umożliwić graczowi skuteczną obronę i przeprowadzanie działań wojennych (więcej w: Wojna). Umiejętność `prowadzenia` państwa w warunkach potrzeby ciągłego rozwoju gospodarczego a zarazem bezustannego zagrożenia ze strony innych księstw jest jedną z największych trudności dla początkującego gracza.

Red Dragon z założenia jest grą zespołową i w tym celu wprowadzono rozróżnienia między właściwościami poszczególnych ras. Każda ma swoje mocne i słabe strony i jedynie walka zespołowa pozwala na skuteczne eliminowanie kolejnych przeciwników. Gracze mają możliwość grupowania się w kilkunastoosobowe koalicje walczące z innymi - wrogimi - koalicjami na serwerze. Uzupełniają w ten sposób wzajemnie swoje słabe strony tworząc jednocześnie potężną maszynę zniszczenia.

Red Dragon jest światem bardzo agresywnym, światem ciągłych wojen, potyczek, zdrady, światem gdzie prawdziwi sojusznicy są niczym bracia. Każdego dnia między wieloma koalicjami dochodzi do otwartych działań militarnych mających na celu z jednej strony przetrwanie - z drugiej zapewnienie sobie zwycięstwa i zniszczenie przeciwnika. Jest to z pewnością najciekawszy element gry (z czasem bardziej doświadczonym graczom znacznie więcej `frajdy` dostarczają głównie działania dyplomatyczne oraz polityka, którymi niejednokrotnie można zdziałać znacznie więcej niż w przypadku otwartych konfliktów militarnych).

Sama wojna również (jak i pozostała część rozgrywki) pozbawiona jest oprawy graficznej, tak charakterystycznej dla większości gier strategicznych. W Red Dragonie polega ona na deklarowaniu przez obie strony konfliktu:

Obie strony walczących ze sobą koalicji tworzą również system obrony magiczno-wojskowo-złodziejskiej, której zadaniem jest powstrzymanie agresora. Dzięki poszczególnym indywidualnym bonusom każdej z ras możliwe jest wzajemne uzupełnianie słabych stron jednej rasy (np. Dżiny będące świetnymi magami są mało odporne na ataki wojskowe) poprzezez pomoc innej rasy (w omawianym przykładzie pomocne byłyby np. Krasnoludy, które pozwalają zwiększyć obronę księstw, z którymi posiadają pakty wojskowe).

Każdego dnia o godzinie 5 rano przeprowadzane jest przeliczenie, podczas którego obliczane są straty i zyski wszystkich walczących między sobą księstw i koalicji. Cała sztuka prowadzenia wojny polega w głównej mierze na umiejętnym wykorzystaniu błędów przeciwnika, wyczuciu jego prawdopodobnej taktyki, odkryciu słabych punktów obrony.

Sama rozgrywka trwa zazwyczaj cyklicznie około 4 miesięcy od rozpoczęcia ery i kończy się w momencie, gdy jedna z koalicji wybuduje budynek Pałac Sądu Ostatecznego, kończąc tym samym daną erę. Jest to zadanie bardzo trudne, gdyż prowadzi do nieuchronnego starcia z wieloma koalicjami, które nie chcą dopuścić do zakończenia ery.

Osobiste