Optim

Z Dracopedia

Optim to program ułatwiający rzucanie magii w dużych ilościach. Pozwala na wprowadzenie czarów, optymalizację ich rozłożenia na tury, a następnie ich rzucenie. Autorem programu jest Watson. Obecnie rozwojem aplikacji kieruje Wiśnia.

Spis treści

Instrukcja obsługi

Pobieranie

Ściągnij program i biblioteki, rozpakuj do jednego folderu, odpal.

Logowanie

Najpierw trzeba się zalogować. Wpisz swój login i hasło do księstwa po prawej stronie. Wciśnij Zaloguj.

Cele

Po zalogowaniu razem z danymi na temat guba (powierzchnia, poziomy generałów magów, cena many, poziom wydatków, nauka (czarodziejstwo), modyfikator rasowy, itd..) jeśli wojna jest wypowiedziana powinny się pobrać także cele (nazwy gubów z koalicji przeciwnika). Jeśli tak się nie dzieje klikamy kolejno Cele - Pobierz z sieci - wpisujemy nazwę koalicji i wciskamy OK.

Zakładka Wprowadzanie

Mamy 3 zakładki - Wprowadzanie, Mielenie i Rzucanie. Zajmijmy się pierwszą z nich. Zakładka Wprowadzanie służy do - nikt by na to nie wpadł - wprowadzenia czarów z rozpiski.

Przykładowo:

f. 50 OS x5 na grupę C
 • sprawdzamy jakie guby znajdują się w grupie C
 • zaznaczamy je
 • odnajdujemy Oddechy Smoka (zakładka Niszczące)
 • wpisujemy odpowiednią ilość i falę
 • następnie klikamy przycisk Dodaj czary

Analogicznie wprowadzamy resztę rozpiski.

Jeśli mamy do wprowadzenia Białą magię na koalicję wciskamy znajdujący się po prawej przycisk Pobierz cele ze swojej koalicji. Dalej postępowanie jw.

ctrl + A - zaznacza wszystkie guby na liście
shift + klik - kilka gubów pod rząd
ctrl + klik - kilka gubów w różnych miejscach na liście

W dowolnym momencie możesz 'przełączyć się' między swoją koalicją a koalicją wroga korzystajac z rozwijanej listy na górze po lewej nad listą celów.

Zakładka Mielenie

Wprowadziłeś wszystkie czary. Przechodzimy do zakładki Mielenie. Część GDMów poddaje w ile tur i za ile zapasów przewiduje czarowanie dla danego guba, część po prostu podaje rozpiskę i rozłożenie jej na tury poddaje ocenie klikacza.

 • musimy teraz magię rozłożyć na kilka tur. Klikamy Tura > Dodaj kilka > jeśli chcemy czarować w 5 tur - dodajemy 4, jeśli w 6 tur - 5, jeśli w 17 - dodajemy 16 tur, itd.
 • następnie wciskamy przycisk Licz i czekamy na efekt. Po "przemieleniu" po lewej stronie pod białymi polami znajduje się nieprzemielona rozpiska, po prawej ta zoptymalizowana na podaną przez Ciebie ilość tur - oraz jej koszt (w złocie i % zapasów).

Tutaj trzeba włączyć odrobinę myślenia i sprawdzić czy bardziej opłaca nam się tura więcej simu czy tura więcej czarowania.

 • Sprawdzamy ile zarabiamy na turę.
 • Następnie próbujemy dodać turę (jak dodać dodatkową turę pisałam parę linijek wyżej) lub usunąć jedną (najbezpieczniej zrobić to cofając się na chwilę do Wprowadzania i zmieniając na liczniku tur [po prawej stronie na górze] tak długo numer tury aż znajdziemy jakąś pustą, następnie Tura > Usuń bieżącą turę). Oczywiście po każdym dodaniu/usunięciu trzeba znowu wcisnąć przycisk Licz w zakładce Mielenie.

Po chwili powinieneś już wiedzieć co opłaca się bardziej - dłuższe czarowanie czy dłuższy sim.

Zanim zaczniesz czarować

OK, zoptymalizowaliśmy czary, wiemy w ile tur będziemy rzucać magię i ile będzie nas ona kosztować. Teraz najprawdopodobniej będziesz musiał dosimować guba (kliknąć jeszcze parę tur, zarabiając). Musisz brać pod uwagę to, że Optim podaje Ci tylko i wyłącznie koszt magii, którą będziesz rzucał na wroga/koalicję.. do tego musisz doliczyć koszty kliku tury (pensje, jedzenie), koszty BM rzucanej na siebie w trakcie czarowania, ew. koszt zatrudnianych w czasie kliku złodziei, itp.

Część GDMów każe magom w ostatniej turze czarowania przed rzucaniem CM rzucić na siebie komplet BM i czarów ochronnych - to także musisz brać pod uwagę simując kasę na czarowanie.

Jeśli jesteś pewien, że masz już dość kasy na wszystko szkolisz magów, wyłączasz automatyczne czarowanie i ponownie wciskasz Zaloguj w Optimie. Przechodzimy do zakładki Rzucanie.

Zakładka Rzucanie

Przerzucasz licznik tur na 1 (rozwijana lista na górze po prawej). Nie jest to absolutnie konieczne po ostatnich zmianach w magii, ale dla porządku zacznijmy czarowanie od pierwszej tury.

 • Masz przed nosem listę czarów, która będzie rzucana w danej turze. Wciskasz przycisk Rzucaj - Optim zacznie czarować.
 • Po tym jak rzuci wszystkie czary z danej tury po prawej na górze uaktywni Ci się przycisk Następna tura. Kliknij.
 • Po chwili otworzy Ci się okno przeglądarki z podglądem stolicy. Możesz sprawdzić czy wszystko gra. Przede wszystkim interesuje nas poziom BM. BM na siebie rzucamy z Optima (zakładka Rzucanie) - po prawej korzystając z rozwijanej listy i przycisku Dodaj. Fluidum dorzucamy gdy spada poniżej 46%, pracowitość 43-42%, dh lepiej nie dać spaść poniżej 2-3k siły.

Jeśli wszystko gra, dodaliśmy na siebie niezbędną BM - klikamy znowu przycisk Rzucaj. Czarujemy kolejne tury, dodając w miarę potrzeb BM na siebie. Po rzuceniu wszystkich czarów zamykamy Optima. Gotowe

Uwagi końcowe

Przy odrobinie wprawy rzucenie magii w ten sposób nie zajmuje więcej jak 10 minut. Oczywiście żeby rzucić magię nie musisz używać Optima - równie dobrze nadaje się do tego zakładka Magia. Klikając tutaj [Poradnik w budowie :)] możesz zapoznać się z Poradnikiem ręcznego rzucania czarów.

FAQ

Kilka uwag, które uratują przed podstawowymi błędami i wątpliwościami początkujących użytkowników Optima:

 • rozpiska wychodzi drożej niż podał mój GDM - jeśli nie klikałeś jeszcze guba albo np. akurat wymazywałeś CM masz poziom wydatków inny niż 100% - Twój GDM z pewnością policzył 100% - popraw to ręcznie w Optimie i przelicz jeszcze raz, powinno się zgadzać (gdy będziesz klikał tury by zarobić kasę na rzucenie magii ten koszt spadnie do 100%). Jeśli to nie to - spojrzyj na cenę many - jakaś dziwnie wysoka? Może nie masz SSH?
 • jestem elfem, mam zapasy w manie, jak policzyć ile jej potrzebuję na czarowanie? - zamiast ceny many pobranej przez Optima z księstwa wpisz 1 i przelicz jeszcze raz - wyjdzie Ci ilość many w sztukach potrzebna do rzucenia wprowadzonych przez Ciebie czarów
 • nigdy nie szkol magów nie przeliczając wcześniej samodzielnie rozpiski, nawet jeśli Twój GDM podał ile będzie Cię ona kosztować - GD też człowiek, może się pomylić, oszczędź sobie stresu, policz sam
 • za każdym razem, gdy logujesz się na swoje księstwo, wylogowujesz z niego Optima.. jeśli po wejściu na księstwo chcesz dalej czarować musisz ponownie wcisnąć Zaloguj
 • Oddech smoka nie chce się rzucić? sprawdź czy masz Pałac Magiczny w którym znajduje się ten czar.. albo może próbujesz rzucać CM na swoją koalicję albo BM na wroga?

Linki

Strona optima

Osobiste