Koalicja

Z Dracopedia

Koalicja jest politycznym, ekonomicznym i militarnym zrzeszeniem księstw pod przewodnictwem Imperatora. Przyłączenie się do koalicji jest korzystne dla każdego księstwa, choć wprowadza też pewne ograniczenia.

Większość graczy prędzej czy później szuka dla siebie koalicji, zauważając że jej plusy przeważają nad minusami bycia księstwem bezkoalicyjnym. Nowym graczom polecamy przyłączenie się do jednej z koalicji szkoleniowych.


Minimalnie w koalicji może być jedno księstwo, maksymalnie 13.

Każda koalicja ma swoją nazwę, która jest niezmienna przez cały czas trwania koalicji. Niektóre koalicje istnieją już od wielu er i nazwa jest dla nich sprawą prestiżową. Przed wybraniem nazwy należy zapoznać się z tym, co mówi o nazwach Regulamin.


Spis treści

Plusy Koalicji

Księstwa skupiają się w koalicje z kilku powodów:

 • Korzystają z automatycznych paktów kupieckich co zapewnia szybszy rozwój.
 • Mogą zawierać między sobą pakty obronne, dzięki czemu łatwiej się bronić przed potencjalnym przeciwnikiem.
 • Tylko koalicje mogą toczyć wojny.
 • Księstwa w koalicji specjalizują się w jednej dziedzinie (magii, złodziejach lub wojsku), co czyni wojnę łatwiejszą.
 • Poznaje się więcej graczy, przez co łatwiej rozwijać swoje umiejętności.
 • Łatwiej o kogoś, kto zaopiekuje się księstwem w przypadku kilkudniowej nieobecności właściciela.
 • Tylko koalicje mogą postawić Pałac Sądu Ostatecznego (PSO), czyli wygrać erę gry.

Minusy koalicji

 • Jeżeli jest się klikaczem trzeba podporządkować się rozkazom Imperatora oraz GD.
 • Jeżeli jest się Imperatorem lub GD, jest się odpowiedzialnym za dobro księstw w koalicji, losy koalicji, jej politykę, wyszukiwanie przeciwników, prowadzenie wojen.
 • Trzeba przestrzegać Konstytucji koalicji.


Jak znaleźć koalicję

Koalicji można poszukać samodzielnie, skorzystać z usług Ambasadora, ogłosić o swoich poszukiwaniach na forach lub skorzystać z wszystkich opcji jednocześnie.

Samodzielne szukanie koalicji

W menu Statystyki należy wyszukać koalicję lub koalicje, które mają mniej niż 13 członków. Następnie trzeba napisać do Imperatora na Pocztę z pytaniem, czy przyjmie nowe księstwo. Warto określić swoje doświadczenie w grze. Jeżeli nie ma się żadnego, atutem będzie ćwiczenie w Szkole Gry, przeczytanie (co najmniej) podstawowych haseł o grze w Dracopedii oraz szybkie uczenie się.


Najprawdopodobniej nie wszyscy Imperatorzy odpowiedzą, część też odmówi. Nie trzeba się w takim przypadku poddawać, tylko szukać dalej, ćwicząc w Szkole Gry i polepszając swoje umiejętności a zarazem szanse na znalezienie koalicji.

Ogłoszenie na forum

Ogłoszenie można umieścić zarówna na forum wewnętrznym Bezkoalicyjnym jak i na forum zewnętrznym Koszary. Oprócz informacji takich jak przy samodzielnym szukaniu, należy też określić rasę księstwa.

Szukanie przez Ambasadora

Korzystanie z pomocy Ambasadora opisane jest pod tym linkiem.


Dołączanie do koalicji

Jeżeli Imperator napisze na poczcie, że zaprasza do koalicji, możesz wysłać do niego swoje oficjalne podanie o przyjęcie. W przypadku pozytywnego odzewu kilku imperatorów musisz wybrać jedną koalicję. Nowym graczom polecamy nie wybierać koalicji nierozwiązywalnej.

Podanie składa się w menu Polityka, zakładce Polityka, pisząc w wolnym polu dokładną nazwą koalicji, do której chce się wstąpić i klikając ikonkę człowieka klęczącego przed królem "Poproś o przyjęcie do koalicji". Imperator dostanie na pocztę informację o zgłoszeniu i jeżeli będzie chciał kogoś przyjąć, zatwierdzi przyjęcie w menu Polityka.

Jak założyć koalicję

Więcej o zakładaniu koalicji w hasłach: zakładka Polityka oraz Imperator.

Podstawowe Pojęcia

 • Imp - czyli Imperator koalicji
 • GD - dowodzący koalicją na wojnie
 • Klikacz - osoba nie posiadająca żadnej funkcji w koalicji poza klikaniem własnego księstwa
 • Gub - czyli księstwo
 • Klikać - czyli 'klikanie' tur, tzn. gra swoim księstwem
 • Topka - czyli koalicje najwyżej usytuowane w statystykach (najczęściej pierwszych 10)
 • Pakty - kupieckie, wojskowe, magiczne i złodziejskie - zawierane są między księstwami w zależności, czy koalicja znajduje się w stanie wojny czy pokoju (simu), oraz które księstwa w czym są wyspecjalizowane.

Regulamin o koalicji

Podstawowe pojęcia
EraKoalicjaKontoKsięstwoPrzeliczenieSimTuraWojna


Osobiste