Ataker (funkcja)

Z Dracopedia

(Przekierowano z Ataker)

Ataker to Księstwo, które atakuje wroga wojskiem podczas wojny. Jego zadaniem jest zdobycie ziemi i wyrządzenie szkód przeciwnikowi.

Nie każda rasa może pełnić tę funkcję dobrze - zanim komuś każe się zostać atakerem trzeba sprawdzić, jaką może wystawić siłę ataku. Ataker musi mieć specyficzny i odpowiedni skład generalicji, który umożliwi mu atakowanie przeciwnika, obronę się przed złodziejami przeciwnika, a także zwiększy jego obronę wojskową.

Rasy, którymi warto atakować, powinny być stosunkowo łatwe do odbudowania po przeliczeniu i otrzymaniu magii negatywnej, ponieważ rzadko kiedy stosuje się pakty magiczne - częściej daje się pakty kupieckie, żeby jeszcze łatwiej było odbudować takie księstwo i ponownie przystąpić do ataku.

Jak wygląda księstwo atakujące

Ataker, wystawiając się (za pomocą przebudowy) w 100% na wojsko, ma 3 możliwości:

W zależności od taktyki można również zastosować kombinacje wojsk, np. 30% wojska jako E0 z taczkami, 70% jako E2.

Jak bronić Atakera

Utrzymanie E1 jest zdecydowanie tańsze od utrzymania E2 (E1 nie pobiera żołdu a siła ataku w połączeniu z machinami jest porównywalna (a u niektórych ras większa) niż siła E2). Dlatego księstwo atakujące opierające swą siłę na E1 ma ułatwiony ref i może się często obyć bez paktu magicznego.

Ataker nie ma żadnej obrony wojskowej. Dlatego warto dać mu jeden lub nawet dwa pakty wojskowe, które obronią go przed atakami przeciwnika. Nie ma również obrony złodziejskiej (chyba że zwerbujemy trochę złodziei), dlatego pakt złodziejski też byłby przydatny. Na pozostałe wolne miejsca warto dać pakty kupieckie, które zdecydowanie ułatwią odbudowę.

Jakie rasy mogą być Atakerami

Nie ma żadnych nakazów i zakazów jeśli chodzi o stawianie na ataku jakichś ras. Często można wystawić na atak inne rasy niż te, które zostały do tego stworzone (tzn. najlepiej się do tego nadają), ale tracimy wówczas siłę ataku, bez której nie da się wygrać wojny.

Najlepiej dlatego wystawiać na atak:

 • Elfy - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć
 • Gobliny - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć i łatwość odbudowy
 • Krasnoludy - ze względu na ich bonusy rasowe i siłę, jaką mogą osiągnąć
 • Ludzie - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć
 • Olbrzymy - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć
 • Ożywieńcy - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć i bonusy rasowe
 • Plemiona Feniksa - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć i bonusy rasowe
 • Orki - ze wględu na siłę, jaką mogą osiągnąć i bonusy rasowy (zwłaszcza ten, który pozwala Elicie 2 zabierać więcej ziemi przeciwnikowi)
 • Enty - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć
 • Meduzy - ze względu na siłę, jaką mogą osiągnąć i bonusy rasowe (zwłaszcza Tarcze bojowe, które rozpraszają Upadłe Legiony)
 • Gnomy- ze względu na E2,które zadaje wojsku przeciwnika straty w wysokości 14%.

Uwaga: Rasy nie są wymienione w kolejności, w jakiej najlepiej ich używać. Wszystko zależy od strategii, jaką przyjmie Imperator lub GDW.

Funkcje wojenne

Ataker (funkcja)Obrońca (funkcja)Mag (funkcja)Złodziej (funkcja)

Osobiste